Druk wielkoformatowy

Druk wielkoformatowy realizowany jest na ploterach solwentowych, lateksowy lub na ploterach UV. Technologia druku solwentowego stosowana jest do produkcji form drukowanych na mediach płaskich. Drukować można materiał banerowy, siatkę Mesh, folie samoprzylepne, folie OWV, papier, płótno canvas. Ta technika stosowana jest bardzo często do druku powierzchni billboardów, produkcji banerów reklamowych, tablic, szyldów, plakatów, stojaków, potykaczy, czy też roll-up’ów. W celu zabezpieczenia wydruków przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych (promieniowanie UV), druk zabezpiecza się przezroczystym laminatem płynnym lub stałym w formie przezroczystej folii samoprzylepnej.

Druk UV – jego nazwa pochodzi od lamp UV, których zadaniem jest „wysuszenie” nadruku aby na wyjściu z maszyny był już utwardzony. Obecnie do tego celu stosuje się o wiele oszczędniejsze lampy LED. Z uwagi na ruchomą w pionie karetkę z głowicami drukującymi, w ploterach UV można drukować media, których grubość wynosi (w zależności od modelu plotera) nawet do 9 cm.  Oprócz druku na wymienionych wcześniej mediach można drukować na plexi, PCV (twardym, spienionym i kasetonowym), szkle, drewnie, metalach oraz na granitach i marmurach. Wydruków UV nie trzeba dodatkowo zabezpieczać gdyż są one odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Na rynku istnieją dwa rodzaje ploterów UV. „Stołowe”, nazywane „flat bed” gdzie medium leży nieruchomo na stole a karetka z głowicami drukującymi przesuwa się w obszarze druku. Wadą tego rozwiązania są wymiary druku ograniczone do wielkości stołu. W drugim rodzaju ploterów karetka z głowicami drukującymi porusza się tylko „lewo – prawo” a medium porusza się na taśmie transportowej. W tym wypadku też mamy ograniczenie ale tylko szerokości zadruku. Największe plotery UV mają szerokość druku 3,5 m. a w drugą stronę nie ma ograniczeń. Można zadrukować np. 100-metrową rolę folii samoprzylepnej.